Prawa autorskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zdjęcia i treść są własnością autora, jakiekolwiek ich kopiowanie bez jego zgody jest złamaniem prawa..

5 grudnia 2018

Tentura - Nalewka korzenna


Tym razem użyłam zwykłej wódki ale mimo to smak jest znakomity.

1,5 l. tsipouro, najlepiej bez anyżku (tsipouro - to tradycyjny grecki alkohol. Jest to mocny trunek – brandy z wytłoków winogron, (po ukośniku skład na / 0,5l)
500 g. cukru  / 166g
80 goździków / 26
20 lasek cynamonu / 6,6
2 gałki muszkatołowe /0,66
skórka z połowy pomarańczy / 0,16
Składniki syropu:
4 szklanki cukru / 1,3
2 szklanki wody / 166 ml
10 goździków / 3,3
3 laski cynamonu / 1
1 gałka muszkatołowa / 0,33
dwie trzecie łyżki soku z cytryny / kilka kropel

Przygotowanie:
Umieść tsipouro, cukier, goździki, cynamon, gałki muszkatołowe i skórkę pomarańczy w szczelnym szklanym słoiku. Zamknij go i lekko potrząśnij, aby dobrze wymieszać składniki.

Pozostaw zamknięte na około 40 do 45 dni , wstrząsając nim na początku każdego dnia, aż cukier się rozpuści, a następnie 2 razy w tygodniu.
Gdy minie okres maceracji, przygotuj syrop, umieszczając cukier, wodę i przyprawy w garnku i gotując je przez około 5 minut, aż staną się gęstym syropem. Pod koniec wrzenia, dodaj sok z cytryny.
Syrop ostudź. Otwórz słoik z maceratem, poczujesz wspaniały aromat, wlej syrop do niego.

Ponownie zamknij słoik, lekko nim potrząśnij, aby wymieszać i pozostaw na 10 do 15 dni, potrząsając około 4 do 5 razy w tym okresie.
Następnie przefiltruj go za pomocą czystej szmatki (papierowe filtry do kawy nie nadadzą się, likier jest zbyt gęsty) i rozkoszuj się najlepszym możliwym smakiem likieru Tentura.

Alternatywnie można wykonać likier tentura z wódką lub dowolnym rektyfikowanym spirytusem (np. Everclear). Ponieważ nigdy ich nie używałem, nie znam ilości składników, które będą potrzebne przy innym rodzaju alkoholu. Sądzę jednak, że nie mają tak silnego aromatu w porównaniu do tsipouro, dlatego sugerowałbym użyć tylko połowę wymienionych przypraw.

Źródło ; https://faghta-giagias.blogspot.com/2012/07/blog-post_8251.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz co myślisz o potrawie, nie zostawiaj reklam ani linków. Nie troluj.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...